Twój mózg jest mądrzejszy, niż myślisz. Część 1


Z artykułu dowiesz się: 
  • O tym, że tylko 5% decyzji podejmujemy w życiu świadomie.
  • Z czego składa się psychika ludzka oraz ile bitów rejestruje mózg?
  • W jaki sposób podświadomość działa, nawet kiedy jedna strona mózgu jest uszkodzona.

Kiedy ludzie proszą o zdefiniowanie w skrócie czym jest TAKEANDBE, jedyna słuszna odpowiedź to: idea. Czyli sposób myślenia i życia, którym chcemy dzielić się ze wszystkimi ludźmi na świecie. To żadne odkrycie Ameryki ani pomysł, na który nikt wcześniej nie wpadł. Wręcz przeciwnie to sposób bycia osób, które odniosły największe sukcesy. To filozofia życia, którą wyznawały największe umysły. To wreszcie tysiące badań i setki ludzi, którzy poświęcili czas, aby uzyskać największą nagrodę, czyli poczucie spełniania, szczęścia i niewiarygodnej mocy w realizacji wszystkich wymyślonych marzeń.

W momencie, gdy sami to zrozumieliśmy, postanowiliśmy poświęcić swoje życie, aby zbudować przestrzeń, podarować czas i narzędzia, żeby każdy, tak jak my, realizował wszystko, co sobie zamierzy. Dlatego właśnie przez najbliższe miesiące będziemy dzielić się doświadczeniami, wiedzą oraz dowodami na to, że zarówno z naukowego, jak i duchowego aspektu nasze słowa i działania mają sens. W kolejnych etapach naszej pracy chcemy dać ludziom platformę oraz narzędzie przybliżające do spełniania pragnień.


Temat mózgu, psychiki i świadomości jest tak szeroką oraz wciąż nieodkrytą dziedziną, że ciężko jednoznacznie stwierdzić co jest słuszne. Jednak jak to często bywa z teoriami — każdy ma własną. Wszyscy jesteśmy inni przez doświadczenia i traumy, które mamy. Tak samo każdy mózg jest unikatowy oraz każdy człowiek jest wyposażony w inne mechanizmy. Są jednak cechy wspólne dla nas wszystkich jak oddychanie, krew, która krąży w naszych żyłach, czy właśnie myślenie. Wszyscy mamy rozum i wszyscy nie przestajemy myśleć. I, mimo że wydaje nam się, że świadomie podejmujemy decyzje w naszym życiu, z naukowego punktu widzenia okazuje się, że niekoniecznie. A jeśli to nie ty podejmujesz decyzje co kupić na obiad, na jaką pójść uczelnie, do którego wsiąść autobusu czy z kim założyć rodzinę, to pojawia się pytanie: „what the fuck?!”.


Prekursorem teorii opisującej konstrukcje osobowości był Zygmunt Freud, który opisał świadomość jako strukturę niejednolitą, składającą się z trzech poziomów:

  • Świadomego – zawierającego myśli i uczucia, których jesteśmy świadomi.
  • Podświadomego – który, według niego, obejmuje treści nieznane, jak np. proces trawienia czy oddychania. Freud twierdził, że podświadomość niejako na oślep wierzy we wszystko, to co świadomość jej podyktuje. Reaguje na dobre, złe, słuszne i niesłuszne myśli.
  • Nieświadomego – ostatni poziom podany przez Freuda, czyli obszar, którego nie jesteśmy świadomi, ale wywiera wpływ na nasze zachowanie.

Badania z lat siedemdziesiątych pokazują, że nasze mózgi zaczynają przygotowywać się do działania nieco ponad jedną trzecią sekundy, zanim świadomie zdecydujemy się działać. Innymi słowy, nawet gdy „myślimy”, że jesteśmy świadomi, to właśnie nasz nieświadomy umysł podejmuje decyzje za nas. Okazuje się zatem, że w życiu wcale nie kierujemy się racjonalną kalkulacją. Nasz świadomy rozum dowiaduje się i sam uzupełnia motywy do decyzji podejmowanych podświadomie. Istnieje mnóstwo dowodów na to, jak podświadomość dominuje i wyprzedza świadome myślenie. Beniamin Libet wykazał, że impuls inicjujący działanie pojawia się pół sekundy przed podjęciem świadomej decyzji działania. To oznacza, że podświadomość jest bardziej aktywna i niezależna, niż myślimy. W ciągu sekundy dociera do nas 100 mld bitów, świadomie rejestrujemy jedynie 100 bitów – (prof. Andrzej Wróbel, Instytut Biologii Doświadczalnej). Pozostałe są jednak odbierane i rzutują na nasze działanie. Zjawisko to nosi nazwę priming. Badania nad nim wykazały, że podświadomość i świadomość złączone są jednym obwodem. Kora przedczołowa, uważana za siedzibę świadomości jest informowana ze starszych ewolucyjnie struktur mózgu. To mechanizm uzasadniony ewolucyjnie.


Rewolucja w badaniach nad naturą pamięci i podświadomości zaczęła się jednak w latach 80-tych, a jej ojcami stali się m.in. Robert Bolesław Zajonc z Uniwersytetu Stanford (Polak z pochodzenia; wyjechał do Stanów Zjednoczonych w wieku 17 lat), psycholog Daniel Kahneman z Princeton i zarazem laureat nagrody Nobla z ekonomii, neurobiolodzy Joseph E. LeDoux z Uniwersytetu w Nowym Jorku i Antonio Damasio z Salk Institute. Ich badania, w których zaczęli korzystać stopniowo z komputerów i skanerów umożliwiających analizę pracy mózgu, pozwoliły ustalić, że mózg reaguje na pewne sytuacje bez udziału świadomości – najpierw działa, a potem zadaje pytania. Obecnie jesteśmy w stanie dowieść (Gerald Zaltman, Harvard, rok 2003), że aż 95 proc. całego procesu myślowego dokonuje się w naszej podświadomości. Za istnieniem podświadomości przemawiają też wyniki badań klinicznych osób, które na przykład w wyniku wypadku i częściowego uszkodzenia mózgu nie widzą lewej strony świata (przerysowywane przez nich obrazki nie mają lewej części), ale nie wiedząc dlaczego – nie chciałyby zamieszkać w pokazanym im na rysunku domku (w lewym oknie człowiek zdrowy widzi pożar) – to podświadomość rzuca im w tym momencie koło zapasowe z hasłem: „nie wiem dlaczego, ale lepiej tego miejsca unikaj”.

Zatem z naukowego punktu widzenia podświadomość niejako podejmuje kluczowe decyzje za nas. Zwłaszcza te, które odpowiadają za długoterminowe plany. Jeśli zatem zaprogramujemy nasze myśli na konkretne cele, okazuje się, że są one bardziej osiągalne, niż jest w stanie zrozumieć to nasz świadomy umysł. W wielkim uproszczeniu mogę się założyć, że każdy z Was miał kiedyś w życiu sytuacje, w której bardzo czegoś chciał np. Dostać się na wymarzoną uczelnię lub jeździć konkretnym samochodem. I, mimo że nikt z nas nie wiedział, że istnieje podświadomość, nie przestawaliśmy o tym myśleć, a później nie analizując tego, stało się dokładnie to, o czym myśleliśmy. Wróć przez chwilę myślami do przeszłości, przeanalizuj kilka sytuacji i z ręką na sercu przyznaj, że to, co napisałam to nieprawda.

A to dopiero początek, bo zamierzam udowodnić ci, że masz również wpływ na swoje geny oraz, że jesteś w stanie filtrować myśli, które docierają i najbardziej oddziałowują na twoją podświadomość.

Część druga artykułu już za tydzień.


Przeczytaj także:

1 Reply on Twój mózg jest mądrzejszy, niż myślisz. Część 1

Leave a Reply

Your email address will not be published.