Twój mózg jest mądrzejszy, niż myślisz. Część 2


Z artykułu dowiesz się: 
  • Dlaczego według najnowszych badań geny nie mają wpływu na naszą przyszłość (również zdrowie)?
  • Kiedy podświadomość jest najbardziej podatna i kiedy nasz mózg „słucha” tego, co chcemy. 
  • Czemu medytacja to lekarstwo na wszystko.

Załóżmy, że nasze ciało to ogród. Jeśli brak ci cierpliwości oraz żyjesz z dnia na dzień, pryskasz, czym popadnie, aby owoce były duże i piękne z zewnątrz. Zależy ci na tym, bo to oglądają inni. Karmisz się własnymi wyhodowanymi produktami, ale i sprzedajesz je innym. Nie zastanawiasz się nad tym, jakie wywołują skutki. Jeśli jednak masz cierpliwość i wiesz, że warto myśleć długoterminowo, dbasz o swój ogród, jak o swoje dziecko. Podlewasz czystą wodą, mówisz do niego, życzysz mu dobrze. Na owoce niestety czekasz długo, a one są małe i niedoskonałe. Ufasz jednak, że są zdrowe, bo wiesz, ile serca włożyłeś, w to, aby urosły. Dzielisz się nimi i widzisz jakie wartości dostarczają innym. Dokładnie tak jest z naszym umysłem – mózg to ogród, który wydaje owoce, czyli realne sytuacje oraz doświadczenia, zasiane przez nasze myśli. Czyli jeśli karmisz go śmieciami, zwróci ci to. Jeśli jednak dostarczasz mu wszystko, co dobre, nie zaskoczę cię – również ci to zwróci. Odłóżmy jednak na bok metafory i przejdźmy do nauki, która na ten temat mówi wprost.


Kiedy przygotowujemy się do tworzenia kolejnego artykułu na stronę, największą przyjemność sprawia nam uczenie się. Nie jesteśmy z wykształcenia lekarzami, ekspertami w dziedzinie psychologii czy naukowcami prowadzącymi badania. Powiem więcej, jestem pewna, że nimi nie będziemy, ale jesteśmy ponadprzeciętnie ciekawi świata i ludzi. Robimy Research trwający kilka dni, czytamy książki, oglądamy filmy, zbieramy w całość doświadczenia nasze i naszych bliskich, a za każdym razem i tak okazuje się, że jesteśmy sami tym wynikiem bardzo zaskoczeni. Czasami, gdy dochodzimy do ściany i wątpimy (bo wątpimy, kiedy kolejny raz coś się nie udaje) życie otwiera przed nami kolejne drzwi, albo stawia wyjątkową osobę, lub podrzuca artykuł i dzieje się coś niewytłumaczalnego, co nie pozwala nam się poddać. Podobnie było w przypadku informacji, którymi dziś chcę się z tobą podzielić, a które sprawiły, że wprowadziłam w swoje życie nawyki, o których nie miałam pojęcia.


W poprzednim artykule (Twój mózg jest mądrzejszy, niż Ty – część I) dużo było o tym, że mamy niewielki wpływ na pozornie świadome decyzje. To niespodzianka, ale w porównaniu z tym, czego dowiesz się za chwilę, to tylko mały szczegół.

Biolog molekularny, profesor medycyny z Uniwersytetu Stanforda dr Bruce Lipton idzie o krok dalej w swoich badaniach. Według niego nauka o epigenetyce pokazała, że nasze geny, którym często przypisujemy różne dziedziczone choroby czy cechy charakteru, w rzeczywistości są kontrolowane i manipulowane przez sposób, w jaki nasze umysły postrzegają oraz interpretują środowisko. Naukowcy wierzyli wcześniej, że to geny dyktują nasze cechy, że nasze geny tworzą to, kim i jacy jesteśmy. Nowe odkrycia to absolutnie świetna, ale i zła wiadomość, ponieważ oznacza to, że możemy zmienić wiele rzeczy w sposobie, w jaki funkcjonujemy, zwłaszcza w naszym zdrowiu, zmieniając sposób, w jaki interpretujemy wydarzenia i sytuacje, które się nam przytrafiają. Dr Lipton pokazuje, że jeśli zinterpretujemy rzeczy w pozytywny sposób, zaczniemy żyć zdrowiej, niezależnie od tego, z jakim składem genetycznym zaczynaliśmy, to wpłyniemy realnie na nasz organizm. Nowa postawa, pozytywna lub negatywna, wysyła nowe wiadomości do komórek naszego ciała i może rzeczywiście przeprogramować ich zdrowie i zachowanie. Może nawet zmienić strukturę komórkową, zamieniając chore komórki w zdrowe komórki.


Ostatnie eksperymentalne badania z dziedziny neurobiologii prowadzone na grupie medytujących ludzi pokazały, że ludzie faktycznie mogą zmienić strukturę mózgu (niezależnie od ich wieku), tworząc nowe szlaki neuronowe poprzez myślenie. Te same badania przy okazji pokazują, że ludzie, którzy regularnie medytują (minimum od roku), mają wyższą odporność i niższe ciśnienie krwi, oraz są szczęśliwsi w życiu, wśród innych korzyści zdrowotnych. Patrząc na skany mózgu, naukowcy potwierdzili, że kiedy umysł nie jest zaangażowany w obecne środowisko zewnętrzne, części mózgu, które zwykle są „ciche”, świecą najsilniej. Należą do nich przyśrodkowa kora czołowa, przyśrodkowe płaty skroniowe oraz przyśrodkowa kora ciemieniowa. To właśnie dzięki medytacji, kreatywnemu myśleniu i słuchaniu naszej intuicji zaczynamy rozumieć, co mówi nasz podświadomy umysł, a to już o krok od dyktowania mu czego naprawdę chcemy.

Nasz mózg, który jest centrum myśli, może zostać zaprogramowany, tak, aby reagować oraz skupiać się na tym, co dyktuje mu podświadomość. Zatem nasza podświadomość podobna jest do wyszukiwarki Google. Istnieją miliony stron internetowych, ale odfiltrowujesz te, które Cię nie interesują, po prostu wpisując słowo kluczowe. Dlatego, kiedy to rozumiesz i zaczynasz wpływać na swoją podświadomość, docierasz do hasła, którego szukałeś, co oznacza, że osiągasz cele, o których marzyłeś.

Nie wiem, co teraz myślisz, ale twoja podświadomość działa i od ciebie zależy, czym ją karmisz oraz jakie wyda owoce.


Przeczytaj także:

Leave a Reply

Your email address will not be published.